stomatolog zabrze - Stomatologiczny

dentysta zabrze

Czym jest stomatologia zachowawcza

Istnieje wiele specjalizacji wchodzących z zakres stomatologii, która jest dość szeroką dziedziną medycyny. Jedną z takich specjalizacji jest stomatologia zachowawcza. Głównym celem oraz zadaniem stomatologii zachowawczej jest wykryw

stomatolog zabrze - Stomatologiczny dentysta zabrze
anie oraz leczenie próchnicy zębów. Stomatologia zachowawcza podejmuje takie działania, które mają na celu jak najdłuższe zachowanie zdrowego oraz estetycznego uzębienia. Gabinety stomatologiczne bardzo często zajmują się zabiegami z zakresu stomatologii zachowawczej. W skład stomatologii zachowawczej wchodzi również profilaktyka próchnicy zębów, dotyczy więc nie tylko leczenia powstałych już ubytków, ale także ich zapobieganiu. Ważną częścią specjalizacji, którą jest stomatologia zachowawcza, jest tak zwana endodoncja, która skupia się na leczeniu kanałowym zębów. Leczenie ubytków próchniczych jest jednym z najczęstszych powodów wizyty w gabinecie stomatologicznym, nic więc dziwnego, że usługi z zakresu stomatologii zachowawczej są bardzo istotnym elementem w ofercie gabinetów.


Zabieg leczenia kanałowego zębów

Najczęściej z leczenia stomatologicznego trzeba skorzystać w przypadku leczenia ubytków powstałych na skutek próchnicy. Działem stomatologii, który zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem próchnicy zębów jest stomatologia zapobiegawcza. Istotną dziedziną w ramach stomatologii zachowawczej jest tak zwana endodoncja, która zajmuje się leczeniem kanałowym zębów. Leczenie kanałowe zębów, zwane także leczeniem endodontycznym, jest metodą, która leczy nieodwracalne zapalenie miazgi zęba. Taka metoda leczenia polega na usunięciu chorobowo zmienionej miazgi zęba z komory i kanałów oraz na późniejszym zdezynfekowaniu i wypełnieniu ubytków specjalnym materiałem. Gabinety stomatologiczne wykonują zabieg leczenia kanałowego zębów w razie potrzeby, najczęściej z użyciem mikroskopu. Takie zabiegi są określane mianem endodoncji mikroskopowej i pozwalają na większą precyzję w czyszczeniu kanałów zęba. Leczenie kanałowe zębów jest dość pracochłonnym zabiegiem wykonywanym pod znieczuleniem, znacznie lepiej jest więc dbać o zęby i regularnie odwiedzać dentystę.


Przyczyny powstawania próchnicy zębów

Próchnica zębów jest najczęstszym problemem, który zmusza nas do odwiedzenia gabinetu stomatologicznego. Warto więc wiedzieć, czym w ogóle próchnica jest i w jaki sposób powstaje. Próchnica zębów jest to bakteryjna choroba zakaźna twardych tkanek zęba. Próchnica objawia demineralizacją substancji nieorganicznych. Używając innego języka można powiedzieć, że ząb zaatakowany przez próchnicę czernieje. Żeby próchnica zęba mogła zaistnieć potrzebne są cztery czynniki występujące jednocześnie, a są to bakterie, cukry, podatność zębów oraz czas. W walce przeciw próchnicy stosuje się różne metody i zabiegi, gdzie najprostszą z nich jest po prostu odpowiednia profilaktyka. Działem stomatologii, który zajmuje się leczeniem próchnicy i ubytków próchnicowych jest stomatologia zachowawcza. Gabinety stomatologiczne oferują szeroki zakres usług w związku z leczeniem oraz profilaktyką próchnicy zębów. Ubytków próchniczych nie da się zregenerować, więc celem leczenia jest zachowanie dotkniętego próchnicą zęba.


Profilaktyka stomatologiczna

Wiele osób jest zaznajomionych z powiedzeniem, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Jest ono o tyle prawdziwe, że faktycznie samo leczenie jakiegoś problemu może być bardziej skomplikowane, niż regularne stosowanie pewnych środków zapobiegawczych. W wielu działach medycyny stosuje się działania profilaktyczne, w tym również w stomatologii. Samo znaczenie słowa profilaktyka oznacza właśnie zapobieganie powstawaniu różnych chorób i problemów zdrowotnych. Mówiąc o profilaktyce w stomatologii ma się na myśli szereg działań zapobiegających powstawaniu różnych problemów z uzębieniem. Profilaktyka jest osobną specjalnością w stomatologii. Gabinety stomatologiczne oferują różne usługi z zakresu profilaktyki, takie jak piaskowanie, skaling czy fluoryzacja. Właściwa profilaktyka zębów i jamy ustnej jest bardzo istotna w zachowaniu zdrowych i silnych zębów. Do działań profilaktycznych można zaliczyć regularne mycie zębów w odpowiedni sposób, używanie nici dentystycznych czy też odwiedzanie lekarza dentysty na wizyty kontrolne.